پل مَژِس Paul Magès

پل مژس در سال 1908 به دنیا آمد. پس از گرفتن دیپلم ، دوره مقدماتی برای رفتن به آکادمی هنر و صنایع دستی را نیز گذراند. سپس در سن 17 سالگی در سال 1925 رزومه خود را برای تقاضای کار به کمپانی سیتروئن بزرگترین کمپانی خودروسازی فرانسه فرستاد.

Paul Mages at the Wheel of a DS

در کمپانی سیتروئن ابتدا به عنوان مسئول حفظ و نگهداری تجهیزات استخدام شد. در سال 1936 به طراح فنی ارتقا پیدا کرد. و در سال 1942 توسط مدیر عامل سیتروئن به بخش توسعه برای حل مشکلات طراحی و مدرنیزاسیون سیستم تعلیق و ترمز مدلهای جدید منتقل شد.

معمولا کار این بخش تحقیق و توسعه برای ارتقاع سیستم ها میباشد اما مژس مستقیما به سراغ مشکل بزرگ یعنی ناسازگار بودن دو خصوصیت هندلینگ و راحتی در سیستم فنر بندی رفت و برای حل این مشکل کلا سیستم تعلیق را که چندین دهه و یا حتی صده به همان صورت استفاده میشد را از نو ابداع و طراحی نمود. او با حذف کامل سیستم فنربندی سیستمی طراحی کرد که از دو قسمت گاز قابل ارتجاع و مایع هیدرولیکی غیر قابل ارتجاع تشکیل شده است.  ترمزها نیز برای کارائی بهتر با این سیستم ترکیب و همگی توسط پمپ هیدرولیک فشار بالا ساپورت میشوند. فرمان نیز برای استفاده از یک سیستم یکپارچه هیدرولیکی با این سیستمها ادغام شد. این سیستم هیدروپنوماتیک نام گرفت.

این سیستم بر روی سیتروئنهای Traction Avant ، DS/ID ، M35 ، GS ، SM ، CX ، BX ، Xantia ، XM و کامیونهای 350 تا 850 سیتروئن معروف به بلفگور و همچنین C5 نسل یک و دو ، C6  مورد استفاده قرار گرفت.

غیر از سیتروئن این سیستم بر روی مازراتی کاتروپورته نسل دوم بصورت کامل ، مازراتی خمسین برای سیستم فرمان و ادوات هیدرولیکی ، رلزرویس سیلور شادو فقط به عنوان تعلیق ، مرسدس بنز کلاس اس  W116 6.9 بصورت استاندارد و W126 و تعلیق عقب استیشن های W124 و W210 بصورت سفارشی و همچنین تعلیق عقب پژو 405 Mi16 تحت لیسانس سیتروئن استفاده شد.

File:Sus hydropneumatic002.png

پل مژس بر روی میز کار خود جمله معروف  Marcel Pagnol نمایشنامه نویس فرانسوی را نوشته بود با این مظمون: همه میدانستند ابداع آن غیر ممکن است غیر از احمقی که نمیدانست و آن را ابداع کرد. پل مژس هم اگر تخصص بیشتری در سیستم تعلیق فنربندی داشت مسلما به روی اصلاح این سیستم کار میکرد و همچنان درگیر مشکلات ذاتی آن باقی میماند.

مژس در سالهای بعد سیستم فرمان سلف سنترالینگ موسوم به DIRAVI را نیز به سیستم خود اضافه کرد که در سیتروئنهای SM و CX و همچنین مازراتی های خمسین و کاتروپورته نسل دوم مورد استفاده قرار گرفت.